• 852db62f85c8f75dee0cf48674839927.jpeg

  852db62f85c8f75dee0cf48674839927.jpeg

 • 08b8974d4857eb472c67efbe2ffd28e2.jpeg

  08b8974d4857eb472c67efbe2ffd28e2.jpeg

 • 2de2236d78093f060556c0f861ba54c4.jpeg

  2de2236d78093f060556c0f861ba54c4.jpeg

 • 8ff30ae046ce613dad470f9d5810ea11.jpeg

  8ff30ae046ce613dad470f9d5810ea11.jpeg

FAQ

Je možné cestovat do Velké Británie i nadále jen s občanským průkazem? 

NE. Od 1.10.2021 platí pro všechny občany EU, tedy i ČR povinnosti cestovat do Velké Británie s cestovním pasem, který je platný po celou dobu pobytu. 


Mohou vycestovat na školní zájezd do Velké Británie i studenti, kteří nemají české občanství (český pas)?

i) pokud se jedná o státní příslušníky EU, platí pro ně stejná pravidla jako pro české občany – MUSÍ MÍT CESTOVNÍ PAS, KTERÝ JE PLATNÝ PO CELOU DOBU POBYTU. 

ii) pokud se jedná o příslušníky třetích zemí (nejčastěji Ukrajinci, Rusové, Vietnamci...) - MUSÍ MÍT CESTOVNÍ PAS, KTERÝ JE PLATNÝ PO CELOU DOBU POBYTU A VÍZUM!!!  Pod níže uvedeným odkazem zjistíte, zda vízum potřebujete: https://www.gov.uk/check-uk-visa.

Část žádosti o vízum je online:

https://www.gov.uk/standard-visitor-visa/apply

Stejně se ale, pokud víza potřebujete, nevyhnete návštěvě Prague Visa Application Centre, které sídlí na ulici Krakovská 583/9, Praha 110 00, kde vám budou vzaty tzv. biometrické údaje (otisky prstů, fotografie). V případě nezletilých cizinců je nutný doprovod zákonného zástupce.  

Cena víza je 115 GBP.

 

K udělení víza budete potřebovat platný cestovní pas, který zůstane v platnosti po celou dobu pobytu v UK a který má čistou stránku pro udělení víza. Dále budete potřebovat:

 • datum, ve kterém budete na území UK
 • detaily, kde se budete zdržovat po dobu návštěvy UK
 • kolik Vás výlet do UK bude stát
 • adresu Vašeho trvalého bydliště a informace o tom, jak dlouho se na této adrese zdržujete
 • jména Vašich rodičů a data jejich narození

 Výše uvedené informace ohledně udělení víza jsou pouze orientační. Vyřízení víza je na zodpovědnosti každého žadatele. CK Vám nemůže pomoci při vyřizování. Před návštěvou Visa Application Centre proto důrazně doporučujeme si tam zavolat či napsat a ověřit si, co všechno budete konkrétně vy potřebovat k udělení víza. 

 


 Mohou vycestovat na školní zájezd do zahraničí (zejména do Velké Británie) i ZLETILÍ studenti, kteří nemají české občanství (český pas)?

i) pokud se jedná o státní příslušníky EU, platí pro ně stejná pravidla jako pro české občany – musí mít platný cestovní pas

ii) pokud se jedná o příslušníky třetích zemí (nejčastěji Ukrajinci, Rusové, Vietnamci...) musí mít platný cestovní pas a individuálně si zažádat o víza na příslušné ambasádě - postup uveden viz výše. Zletilí samozřejmě nepotřebují doprovod zákonného zástupce.

 


Jak je to s roamingem, tedy telefonováním v zahraničí, konkrétně ve Velké Británii po Brexitu?

Čeští mobilní operátoři (O2, T-mobile, Vodafone) NEZAVEDLI roamingové poplatky, takže v tuto chvíli se pro české turisty, co se volání týče, nic nemění a můžeme využívat služeb tak, jak jsme zvyklí v rámci svých tarifu bez dalších poplatků.


Bude možné pro ošetření v UK během zájezdu využít Evropský průkaz zdravotního pojištění (karta EHIC)?
Ano, i nadále budou moci občané EU v případě krátkodobého pobytu v UK využít platnou kartičku zdravotního pojištění pro čerpání nezbytné zdravotní péče, a to díky dohodě dosažené mezi UK a EU. Pro jistotu ale doporučujeme pro krytí nákladů vždy sjednat komerční cestovní pojištění.
 

 


 Kdo nese za nezletilé účastníky odpovědnost po dobu konání zájezdu?

Zájezdy jsou pořádány školou, jedná se o školní akci, tj akci pořádanou v přímé souvislosti s vyučováním. Odpovědnost za nezletilé účastníky zájezdu nese pedagogický dozor, který účastníky doprovází. Po dobu pobytu v hostitelských rodinách či ve škole, kdy nezletilí účastníci nemohou být pod fyzickým dozorem pedagoga, je za ně zodpovědná hostitelská rodina, resp. ubytovatel. 


Musí se studenti připojišťovat? Jaké mají sjednané cestovní pojištění? 

Všichni účastníci zájezdu mají sjednáno cestovní pojištění. Více viz CK Barbora Dokoupilová - Dokumenty CK (zajezdy-skolni.cz)


 Pojede s námi průvodce?

Ano. Naše cestovní kancelář vždy zajistí průvodce, který zájezd nejen organizuje na místě, ale také předává studentům poznatky o reáliích. 


Jak zajišťujete hostitelské rodiny?

Hostitelské rodiny zajišťují naše partnerské agentury v zahraničí. Hostitelské rodiny jsou prověřovány, pravidelně navštěvovány. 


Jsou vstupy do objektů v ceně zájezdu?

Záleží na domluvě se školou. Většinou vstupy v ceně zájezdu nebývají, ale je možné je sjednat jako součást ceny zájezdu. V případě, že nejsou vstupy v ceně zájezdu, požadujeme jejich zaplacení na účet cestovní kanceláře nejpozději 1 měsíc před odjezdem. Důvodem je zajištění co nejvýhodnějších cen vstupenek a také kapacita objektů, tzn. aby bylo v termínu i čase, který požadujeme, volno.